53-ТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ

23 МАЙ – 1 ЮЛИ 2022

АКЦЕНТИ

В ПРОГРАМАТА НА 53-ТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ
“СОФИЙСКИ МУЗИКАЛНИ СЕДМИЦИ”

23 май – 1 юли 2022

Ансамбъл във фокус :

Хорът

Артист във фокус :

Найден Тодоров

Жанр във фокус :

Вокалната музика

Инструмент във фокус :

Мандолината

Страна във фокус :

Бразилия

Композитор във фокус :

Георги Арнаудов

Годишнини :

225 г. Франц Шуберт,

200 г. Цезар Франк,

150 г. Александър Скриябин,

110 г. Влади Симеонов,

100 г. Александър Райчев, Лазар Николов,

80 г. Александър Текелиев и „Нестинарка“,

75 г. Милко Коларов,

70г. Ангел Котев, Атанас Атанасов, смесен хор на БНР и Младежка филхармония „Пионер“,

60 г. КА „Софийски солисти“, Асен Аврамов,

50 г. Камерна опера – Благоевград,

25 г. Камерна формация „Te Deum Adoramus

Премиери за България на творби от  :

Албена Врачанска, Алфонсо Ферабоско, Бушра Ел Турк, Ейтор Вила Лобос, Димитър Бодуров, Димитър Нинов, Ейми Бийч, Лоуел Либерман, Паскал Дюсапен, Робърт Джоунс, Томас Кемпиън, Томаш Гулински, Стенли Майерс, Уилям Коркайн, Франсис Пилкингтън, Чарлз Айвз, Бьонги Хуанг, Уийън Ким, Юнгьонг Парк, Сухйе Ким, Гуангхи Ким, Бокнам Ли, Яунас Балсис

За първи път на софийска сцена обединяват товрческите си енергии :

Албена Врачанска, Александър Райчев-син, Ангел Заберски-син, Ангел Котев, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Васил Бележков, Васил Казанджиев, Велислав Заимов, Георги Андреев, Георги Арнаудов, Георги Стрезов, Димитър Христов, Добромир Кисьор, Костадин Генчев, Милен Иванов, Минко Ламбов, Михаил Големинов, Михаил Пеков, Надежда Влаева, Норис Гетов, Павел Маджаров, Павел Ваклинов, Петър Димов, Пламен Джуров, Румен Бояджиев-син, Сабин Леви, Светлин Христов, Слави Димов, Томаш Гулински, Филип Павлов, Христо Големинов

Майсторски класове и семинари на  :

Людмил Ангелов, Гудрун Сидоние-Отто, Ювал Вайнберг, Сузана Клинчарова, Валентин Пейчинов, Орлин Анастасов

Лекция на

Юнгьонг Парк за съвременната корейска музика

Над 100 прояви

с над 400 участници

от 16 държави :

 Австрия, България, Германия, Италия, Испания, Израел, Китай, Люксембург, Мароко, Португалия, Румъния, Русия, Турция, Украйна, Южна Корея, Япония

За трета година продължаваме идеята за „Преглед на българските оркестри“ с :

Младежка филхармония „Пионер“, Плевенса Филхармония, Пловдивска филхармония, Русенска филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Български камерен оркестър – Добрич, Камерен оркестър „Дианополис“ – Ямбол, Симфониета – Враца и съорганизатора Софийска филхармония

Световни премиери на творби от :

Албена Врачанска, Александър Райчев-син, Ангел Заберски-син, Ангел Котев, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Васил Бележков, Васил Казанджиев, Велислав Заимов, Георги Андреев, Георги Арнаудов, Георги Стрезов, Димитър Христов, Добромир Кисьор, Костадин Генчев, Милен Иванов, Минко Ламбов, Михаил Големинов, Михаил Пеков, Надежда Влаева, Норис Гетов, Павел Маджаров, Павел Ваклинов, Петър Димов, Пламен Джуров, Румен Бояджиев-син, Сабин Леви, Светлин Христов, Слави Димов, Томаш Гулински, Филип Павлов, Христо Големинов

За първи път на софийската фестивална сцена ще бъдат :

World Youth Orchestra с диригент Дамиано Джурана, Александър Гнатюк, Луиза Село, Иля Овчинников, Вера Морайш, Наталия Пономарчук, Антон Никулеску, Тересе Плеткуте, Муза Рубацките

Представяне на нови компактдискове на  :

Ваня Пешева, Данчо Радевски/Огнян Константинов/Стефан Врачев; Дуо „Арденца; Красимир Гатев; Марио Хосен; Михаил Славов; Анжела Тошева; Надежда Влаева; Росалин Наков; Мандолинен квинтет „София“; Мандолинен квинтет „Сезони“

Представяне на книги на  :

Венцислав Димов, Елена Каралийска, Мирослав Господинов, Найден Тодоров, Рада Славинска

ОПЕРИ И ОРКЕСТРИ :

Български камерен оркестър – Добрич

Камерата Орфика НБУ

Камерен ансамбъл „Дианополис“

Камерен ансамбъл „Софийски солисти“

Камерна опера – Благоевград

Младежка филхармония „Пионер“

Музикално-драматичен театър “Константин Кисимов‘‘ – Велико Търново

Нов симфоничен оркестър

Плевенска филхармония

Пловдивска филхармония

Русенска филхармония

Симфониета – Враца

Симфониета – София

Софийска филхармония

Софийски духов оркестър – ОКИ “Надежда‘‘

WYO – World Youth Orchestra

ДИРИГЕНТИ :

Арто Чифчиян

Борис Спасов

Виржиния Атанасова

Габриел Бебешеля

Георги Патриков

Григор Паликаров

Дамиано Джурана

Диан Чобанов

Димитър Косев

Йордан Камджалов

Красимир Топалов

Любомир Денев-син

Людмила Герова

Михаил Герц

Найден Тодоров

Наталия Пономарчук

Найден Тодоров

Петер Валентович

Петър Матев

Пламен Джуров

Славил Димитров

Теодора Димитрова

Теодора Павлович

Тибор Варга

Христо Павлов

Христо Христов

Ювал Вайнберг

Юли Дамянов

ХОРОВЕ :

Детски филхармоничен хор

Камерен хор „Васил Арнаудов“

Камерна капела „Полифония“

Камерна формация „Te deum adoramus“

Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“

Смесен хор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“

Софийски камерен хор „Любомир Пипков“

Хор на слепите ,,Академик Петко Стайнов‘‘

АНСАМБЛИ :

Ансамбъл „КласикАрт“

Дуо „Колаж“

Вокален квартет „Ева квартет“

Вокален квартет „Светоглас“

Вокален квартет „Славей“

Дуо ,,Арденца‘‘

Дуо ,,Колаж‘‘

Дуо ,,Люсид‘‘

Дуо ,,Панови‘‘

Камерен ансамбъл „Пилекадоне“

Клавирно дуо „Атмосфери“

Мандолинен квинтет „Сезони“

Мандолинен квинтет ,,София‘‘

Кварто Квартет

Квартет „Tango Forever“

Струнен квартет „Арс“

Струнен квартет „Пипков“

Струнен квартет „Филхармоника“

Tango Forever Квартет

ПЕВЦИ :

Албена Кехлибарева – мецосопран

Анна Карадимитрова –сопран

Бюлент Бездюз – тенор

Божидар Иванов 

Венера Мелеки –

Валентин Ватев – бас

Вера Гиргинова – сопран

Вера Морайш 

Вивиен Георгиев

Габриела Георгиева – сопран

Георги Димитров – баритон

Гергана Георгиева

Гудрун Сидоние-Отто – сопран

Денис Бояджиев – баритон

Джан Дзинжу

Джан Юен

Ева Перчемлиева

Еделина Кънева – сопран

Елица Нешевска

Крум Гълъбов – баритон

Лаурен Либав – сопран

Мария Радоева – сопран

Мария Славова – сопран

Мария Чавдарова

Марчо Апостолов – тенор

Мила Михова – сопран

Моника Зашева – мецосопран

Пламен Кумпиков – бас-

Радостина Павлова – сопран

Сие На

Синтия Кнох – сопран

Сонг Це

Соня Маринова – сопран

Хермине Хазелбьок – мецосопран

Хъ Чинфан 

Цуй Юшън

Юрий Николов

Яна Кочева – мецосопран

РЕЖИСЬОРИ :

 Арсен Мехабрян

Бойко Илиев

Станислав Кимчев

СОЛИСТИ :

Акико Суванаи – цигулка

Александър Ботушаров – чембало

Александър Гнатюк – пиано

Александър Райчев-син – пиано

Александър Хинчев – пиано

Александра Дичева – пиано 

Александра Иванова – пиано

Александра Страшилова – баян

Алон Сариел – барокова мандолина и теорба

Ангелина Абаджиева – цигулка

Анжела Тошева – пиано

Антон Ляховски – пиано

Антон Никулеску – виолончело

Асен Танчев – пиано

Атанас Атанасов – клавесин

Атанас Кръстев – виолончело

Атанас Куртев – пиано

Божидара Трохарова – китара 

Ваня Пешева – пиано

Велика Цонкова – цигулка

Велина Петкова – цигулка

Веса Тонова – примабалерина

Виви Василева – ударни инструменти

Виктор Мицев – виола

Виктория Маринова – цигулка

Галина Койчева – цигулка

Георги Черкин – пиано

Гергана Несторова – пиано

Даниела Дикова – пиано

Даниела Янева – пиано

Данчо Радевски – кларинет

Демна Гигова – виола

Десислава Бобрина – пиано

Десислава Стоева-Валев – примабалерина

Десислава Петева – флейта

Десислава Щерева – пиано

Деян Великов – контрабас

Джоу Зисай – пиано

Евгени Божанов – пиано

Евелин Березовски – пиано

Евгени Николов – цигулка

Евгения Симеонова – пиано

Елена Дикова – пиано

Еманюел Чекнаворян – цигулка

Жан Марти Фраскиер – баритон саксофон

Живко Василев – кавал

Зарина Гетоева – пиано 

Зорница Гетова – пиано

Зигфрид Юнг – туба

Зиед Зуари – цигулка

Зорница Иларионова – цигулка

Иля Овчинников – пиано

Иво Върбанов – пиано

Иво Кръстев – виола

Йоанна Каменарска – цигулка

Йордан Димитров – цигулка

Йоръм Сон – пиано

Ирина Стоянова – цигулка

Калина Христова – цигулка

Красимир Тасков – пиано

Кристиана Алипиева – виолончело

Кристиян Чернев – виолончело

 Лидия Радионова – цигулка

Ли Кунян – кларинет 

Лилия Бояджиева – пиано

Луиза Село – флейта

Людмил Ангелов – пиано 

Магдалена Далчева – виолончело

Мануела Бончева – електроника

Маргарита Илиева – пиано

Мария Бобрина – пиано

Мария Жоао Пиреш – пиано

Марта Петкова – примабалерина

Мартин Павлов – флейта

Мартина Табакова – пиано

Милен Джуров – китара  

Мирослав Димов – ударни инструменти

Михал Худак – цигулка

Муза Рубацките – пиано

Надежда Влаева – пиано

Надежда Табакова – пиано

Надежда Цанова – пиано

Недялко Недялков – кавал

Николай Желязков – пиано

Нона Кринчева – пиано

Огнян Константинов – виола

Пламена Мангова – пиано

Преслав Петков – кларинет

Рада Чомакова – пиано

Ружа Семова – пиано

Сабин Леви – орган

Светлин Русев – цигулка

Сесим Бездюз – цигулка

Сибила Костантинова – пиано

Симеон Гошев – пиано

Симеон Златков – пиано 

Стефан Врачев – пиано

Стефан Попов – виолончело

Стоимен Пеев– цигулка

Сузана Клинчарова – арфа

Теодора Късметска-Сороков – цигулка

Тересе Плеткуте – цигулкa

Тун Ицан – пиано

Цвета Паликарова – флейта

Цветана Иванова – пиано

Уан Джън – цигулка

Фиамета Тарли – пиано

Хишан Телмуди – цигулка

Христо Големинов – саксофон

Христо Танев – виолончело

Чарли Милов – ударни инструменти

Юске Хосака – пиано

Явор Генов – лютня

Яна Бурова – цигулка

Съорганизатори: